İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Eğitimde Sınır Tanımıyor!

https://www.aksam.com.tr/egitim/istanbul-universitesi-dil-merkezi-egitimde-sinir-tanimiyor/haber-1082569

https://www.istanbul.edu.tr/tr/haber/istanbul-universitesi-dil-merkezi-egitimde-sinir-tanimiyor-59004A006B0068005600740049004D0033003600540039007900700046006200610041004F003200370077003200

Ülkemizde ve dünya genelinde Korona Virüsü kaynaklı yaşanan gelişmelerle online eğitime olan ilginin artmasıyla, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi online eğitimlerini geliştirerek sınırlarını genişletti.

İÜ Dil Merkezi başta yabancı dil olarak Türkçe, Yabancı Dil Olarak Türkçe  Öğretimi Sertifika Programı olmak üzere, İngilizce, İspanyolca, Almanca,Rusça, Arapça, Korece gibi diğer yabancı dillerin öğretiminde faaliyet  gösteren bir dil eğitim araştırma ve uygulama merkezidir. 


İÜ Dil Merkezi en çok tercih edilen programları arasında yer alanYabancıDil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programılarına pandemi süresinde online olarak devam etti. Türkiyenin farklı şehirlerinden ve yurtdışından katılımcıların da yer aldığı programlar, bu alanda uzman  akademisyenler tarafından hazırlanan pratik ve teorik eğitimleri  kapsıyor.


İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz, bu programı uygulamadaki amaçlarının yabancılara Türkçenin öğretimi alanında eğitimcilerin donanımlarını artırmak olduğunu belirtti. "İÜ Dil Merkezi bu şüreçte dünyanın dört bir tarafındaki uluslararası öğrencilere ulaşmıştır. Örneğin İspanya'dan programımız hakkında bilgi sahibi olarak sertifika programımıza İspanya'dan katılan İspanyol  Rodrigonun ülkesinde Türkçe öğretmek için katılım sağladığını bildirdi. Ayrıca Amerika'dan Harvard Üniversitesinden Türkçe öğrenmek için bizim kurumumuza müracaat eden öğrencilerimiz var. Harvard öğrencileri online Türkçe  derslerimize ve Akademik Türkçe derslerimize katılarak sertifikalarını alacaklar. Akademik Türkçe eğitimialan Harvard öğrencisi Caleb her derse heyecanla katıldığını ve oldukça verimli olarak Türkçe eğitimi aldığını online Türkçe eğitiminde doğru adresi tercih ettiğini belirtti. Yılmaz, online eğitimle artık dünyanın her yerinden bize ulaşılıyor. Her geçen gün daha fazla katılım sağlayan farklı kültürlerdeki uluslarası öğrencilerin aynı platformda buluşmalarını sağlayarak, hem online Türkçe eğitimi vermekte hem de onların Türk kültürünü tanımalarına yardımcı oluyoruz. Bunun dışında kurumumuz Türkçe dil bilgisini belgelendirmek isteyen öğrenciler için Türkçe Yeterlilik Sınavı yapmaktadır. " şeklinde konuştu.


İÜ Dil Merkezi Online Korece ve Rusça derslerine de ilgi oldukça yüksek. İÜ Dil Merkezinde Korece dil eğitimi veren Eumni Jeon özellikle Kore'de çalışmak ve eğitim almak istediği için üniversite öğrencilerinin Korece öğrenmek istediklerini belirterek, yoğun ilgiden dolayı kurs programlarının hem hafta içi hem de hafta sonu olduğuna dikkat çekti.


İÜ Dil Merkezi bünyesindeki online eğitimlerini geliştirmiş ve konunun uzmanı akademisyenlerden oluşan bir ekip tarafından online eğitim sürecinde de kısa süre içerisinde takip ve tercih edilen bir eğitim kurumu olmayı başarmıştır. Titizlikle seçilen ders kitaplarının ve yazılı ek materyalin yanı sıra konuşma etkinlikleri, projeler, sunumlar ve benzeri çalışmalarla öğrenciler pasif alıcı konumundan çıkarak katılımcı ve aktif öğrenci konumunda eğitim almaktadır.


Online eğitim süreci İÜ Dil Merkezi akademik kadrosunun aldığı hizmetiçi eğitim, geri bildirim metotları (feedback) ve sürekli iletişimle desteklenmektedir. Böylece öğrenciler en çağdaş teknik, metot ve yaklaşımlarla yabancı dil öğrenme fırsatı yakalayarak kendi öğrenme  stratejilerini geliştirme imkânı bulmaktadır.

Galeri