Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi 2017 Türkçe Yaz Okulu başladı

Yunus Emre Enstitüsü 2017 Türkçe Yaz Okulu kapsamında İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi’nde 20 uluslararası öğrencinin Türkçe eğitim ve Türkiye’yi yakından tanıma çalışmaları başladı.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi “Türkçe Yaz Okulu” kapsamında Temmuz – Ağustos 2017 arasında bir ay boyunca Polonya, Ürdün, Sırbistan, Romanya, Moldova, Makedonya, Bosna Hersek, Lübnan gibi ülkelerden gelen öğrencileri ağırlayacak.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz, “Yunus Emre Enstitüsü’nün ev sahipliğinde Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilere, Türkçe’mizi ve Türk kültürünü tanıtıyoruz. Gençleri müzelere, kültür ve sanat merkezlerine götürerek, onlara bir ay boyunca rehberlik ediyoruz. Öğrenciler merkezimizde dil öğrenirken, bir taraftan da klasik Türk sanatlarının farklı dallarını tanıyorlar. Yaz okulu programımızın arkasından ülkelerine dönen öğrencilerin Türkçe öğrenmeye olan ilgileri daha da artıyor. Böylece dünyanın dört bir tarafındaki ülkeler Türkiye’yi daha yakından tanıyor ve ülkeler arası köprü kuruyoruz. dedi.

Dil Merkezi uluslararası öğrenciler için Türkçe eğitiminin yanı sıra Türk kültürünü, tarihini ve sanatını tanıtan çeşitli etkinlikler organize ediyor. Ebru, Hat, Kaligrafi sanatı Karagöz ve Hacivat perde oyunu gibi farklı çalışma atölyeleri ile öğrencileri bilgilendiriyor.