Sertifika ve Sınavlar

Türkçe kurslarında temel, orta ve ileri kurları bitiren kursiyerlere sertifika verilmektedir. Bir belgenin geçerliliği veren kurum tarafından değil, bu belgeyle işlem yapacak olan karşı kurum tarafından belirlenir. Ayrıca Türkçe dil bilgisini derecelendirmek isteyen öğrencilere de Türkçe yeterlilik sınavı kurumumuzda yapılmaktadır.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TÜRKÇE DÜZEY BELİRLEME SINAVI (İÜ-TDBS)

Covid-19 pandemisi için alınan önlemler gereği randevulu sistem ile düzenlenecek Türkçe Yeterlilik Sınavları için rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Sınav yeri: İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Tophane Şubesi

Sınav ücreti: 50 Euro (TL Karşılığı)

Rezervasyon için: https://forms.gle/wAJqY7pXqytanT2GA

İletişim: gozde.orhan@istanbul.edu.tr – https://t.me/gozdeorhan

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi öğretim görevlileri tarafından hazırlanmış olan İstanbul Üniversitesi Türkçe Yeterlilik Sınavı; Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma Bölümleri olmak üzere 4 ana bölümden oluşur. Sınav süresi konuşma bölümü hariç 2 saattir.

Sınav sonuçları, Avrupa Dil Portfolyosuna göre değerlendirilmektedir. Düzeyler şu şekildedir:

A1 – A2 (Temel Seviye)

B1 – B2 (Orta Seviye)

C1 – C2 (İleri Seviye)

Sınavdan alınacak olan sonucun yeterli olup olmadığı, belge ile başvurulacak kuruma bağlı olmakla birlikte A1 ve A2 seviyesinin genel anlamda başarısız olduğu kabul edilmektedir. Sınav sonucunda verilen belgenin Türkiye’deki tüm üniversitelerde geçerliliği vardır.

TOEFL iBT® (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) sınavı, dünya çapında pek çok üniversite, kurum, organizasyon ve şirket  tarafından kabul edilen eğitim, çalışma ve göçmenlik için dünyanın önde gelen İngilizce dili sınavıdır. İngilizcenizle kendinize güvenerek öne geçmenize yardımcı olur ve net bir avantaj sağlar. İngilizce dil seviyesini uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir.

Bilgisayarda gerçekleştirilen TOEFL iBT sınavı, 4 akademik İngilizce becerisinin (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) tümünü, sınıfta kullanıldığı şekliyle ölçen tek sınavdır. 


TOEFL Sınav Merkezi olarak hizmet veren İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi,  ETS'ye (Educational Testing Service) bağlı yetkili sınav merkezidir.

TOEFL sınavına girmek için tam donanımlı hizmet veren İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Tophane Merkez Şubesini tercih edebilirsiniz. Tophane şubemize İstanbul'un her yerinden kolayca ulaşım imkanı bulunmaktadır.

TOEFL İBT sınavlarına 

http://www.ets.org/tr/toefl/test-takers/

 web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.


GRE (GRADUATE RECORD EXAMINATION), Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde (Türkiye dahil) İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır.

Bilgisayarda gerçekleştirilen sınav iki farklı başlık altında uygulanmaktadır.

GRE General Test (ETS GRE General Sayfası)
GRE Subject Test (ETS GRE Subject Sayfası)
GRE General Test genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir.
GRE Subject Test aşağıda ayrıntıları verilen 8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmaktadır.


GRE Sınav Merkezi olarak hizmet veren İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi,  ETS'ye (Educational Testing Service) bağlı yetkili sınav merkezidir. 

GRE sınavına girmek için tam donanımlı hizmet veren İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Tophane Merkez Şubesini tercih edebilirsiniz. Tophane şubemize İstanbul'un her yerinden kolayca ulaşım imkanı bulunmaktadır.   

GRE sınavlarına 

https://www.ets.org/gre/

 web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.




SIELE (servicio internacional de evaluación de la lengua española) İspanyol Dili Değerlendirme, Uluslararası Servisi ile dijital olarak İspanyol dilindeki başarını ölçebilirsin. SIELE İspanyolca dilinde uzmanlık değerlendirmesi ve belgelendirmesi sağlayan tek online sistem.

Cervantes Enstitüsü, Salamanca Üniversitesi, Meksika Üniversitesi ve Buenos Aires Üniversitesi tarafından hazırlanmaktadır.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) uygun şekilde hazırlanmış tek İspanyolca seviye tespit sınavıdır.

SIELE sınavı 4 test ile İspanyolca dil için yeterlilik derecesini belgeleyen bir sınav:


Bilgisayarda gerçekleştirilen SIELE tespit sınavı ile performansına göre ilgili seviyelere ulaşabilir ve dünya çapında geçerli SİELE sertifikanı alabilirsin. 
  


SIELE Sınav Merkezi olarak hizmet veren İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi, SIELE (servicio internacional de evaluación de la lengua española) İspanyol Dili Değerlendirme, Uluslararası Servisine bağlı yetkili sınav merkezidir. 

SIELE sınavına girmek için tam donanımlı hizmet veren İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Tophane Merkez Şubesini tercih edebilirsiniz. Tophane şubemize İstanbul'un her yerinden kolayca ulaşım imkanı bulunmaktadır. 

SIELE sınavlarına 

https://siele.org/en/examen

web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için +90 542 440 2845 nolu telefon üzerinden 
bizimle irtibata geçiniz.