Sertifika ve Sınavlar

Türkçe kurslarında temel, orta ve ileri kurları bitiren kursiyerlere sertifika verilmektedir. Bir belgenin geçerliliği veren kurum tarafından değil, bu belgeyle işlem yapacak olan karşı kurum tarafından belirlenir. Ayrıca Türkçe dil bilgisini derecelendirmek isteyen öğrencilere de Türkçe yeterlilik sınavı kurumumuzda yapılmaktadır.

TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi okutmanlarınca hazırlanmış olan Yeterlilik Sınavı;  Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma Bölümleri olmak üzere 4 ana bölümden oluşur. Sınav süresi Konuşma Bölümü hariç 2 saattir.

Sınav sonuçları, Avrupa Dil Portfolyosuna göre değerlendirilmektedir. Düzeyler şu şekildedir:

A1 – A2 (Temel Seviye)

B1 – B2 (Orta Seviye)

C1 – C2 (İleri Seviye)

Sınavdan alınacak olan sonucun yeterli olup olmadığı, belge ile başvurulacak kuruma bağlı olmakla birlikte A1 ve A2 seviyesinin genel anlamda başarısız olduğu kabul edilmektedir. Sınav sonucunda verilen belgenin Türkiye’deki tüm üniversitelerde geçerliliği vardır.

Yeterlilik sınavlarımız Perşembe günleri saat  14:00’da Tophane Şubemizde yapılmaktadır. 

Adayların, sınava girmek istedikleri gün, en geç saat 13.00’a kadar merkezimize gelip ilgili eğitim danışmanından sınav ücretini ödemek üzere gerekli banka evrakını almaları ve Halk Bankası’na yatırmaları gerekmektedir. Bankadan alacakları dekont ile tekrar eğitim danışmanlarına başvurup pasaportları ile sınav kayıtlarını yaptıracaklardır.

Sınav sonuç belgeleri, sınavdan bir sonraki iş günü teslim alınabilir.

Sınavın başlangıç saati öğleden sonra 14.00 olup, bu saatlerde sınav salonunda hazır bulunmayan adayın sınavı bir sonraki sınav gününe ertelenecektir.

Sınav için gerekli evraklar:

  • Pasaport fotokopisi
  • Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz (Sınav ücreti 100 Euro karşılığı TL’dir.)