İstanbul Üniversitesi
http://dilmerkezi.istanbul.edu.tr/?p=9188
Export date: Wed Dec 12 2:04:16 2018 / +0000 GMT

2014 Faaliyet Raporu


İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

DİL MERKEZİ

2014 YILI FAALİYET RAPORU

 I. GİRİŞ

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi, yabancı dil öğretimi konusundaki çağdaş gelişmeler ışığında, Üniversitemizin akademik birikiminden yararlanarak yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Ermenice, İspanyolca, vb), özellikle de “Yabancı Dil Olarak Türkçe” öğretiminde İstanbul Üniversitesi'nin dünyaya açılan penceresi konumunda bir birimdir.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi eğitim verirken, teorik eğitimi uygulama eğitimi ile birleştirerek katılımcıların gerekli olan Yabancı Dil bilgi ve becerilerini kazanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar kapsamında, Kurumumuz tüm çalışmalarında İstanbul Üniversitesi'nin kalite ve standartlarını korumaya özen göstermektedir. Kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluş ve kişiler için, ihtiyaç duydukları alanlarda, ulusal ve uluslararası düzeyde, Yabancı Dil eğitim programları ve kurslar düzenlemektedir.

 II. KURUMUN TARİHÇESİ

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi, Üniversitemizin en eski birimlerinden biridir. 1933 yılında “Yabancı Diller Okulu” adıyla Edebiyat Fakültesi çatısı altında kurulan bölüm, 1961'den itibaren Rektörlüğe bağlı bir birim olarak çalışmaya başlamıştır. 1975'te Süleymaniye'de kendi binasına taşınan bölüm, 1983'te “Yabancı Diller Bölümü” adını almıştır. Sonraki yıllarda gerek diğer yabancı dillere, gerekse yabancı dil olarak Türkçeye olan ilginin artmasıyla, İstanbul Üniversitesinin öğrencisi olmayan diğer kişilere de hizmet vermek amacıyla 2000 yılında Yabancı Diller Bölümü'nden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi kurulmuştur.

Merkezimize olan yoğun ilgi nedeniyle, binamız öğrenci taleplerini karşılayamamaya başlamış, bu nedenle Aralık 2010'da Tophane semtinde 9 katlı yeni bir bina kiralanarak Tophane Şubesi açılmıştır. Dil Merkezi'nin kampüs dışındaki ilk şubesi olan Tophane şubesi üniversitemizin yabancı dil alanındaki akademik birikimini aktarmaktadır. Modern eğitim ortamına sahip teknolojik donanımlı sınıfları, kütüphanesi, internet kafesi, cep sineması, sanat galerisi ve boğaz manzaralı teras kafeteryası ile üniversitemizin yüz akı olan şubede öğrencilerin yabancı dil öğrenmesi için her türlü olanak sağlanmaktadır.

Eylül 2012 itibariyle hizmete giren Kadıköy Moda Şubemizde ise 1 kayıt bürosu, 1 idari büro, 1 okutman odası ve 5 derslik bulunmaktadır.


              Ekim 2014 itibariyle de İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsünün içerisinde 3 adet derslik ve bir idari büro ile hizmet alanı genişletilmiştir.


İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi hem Tophane'deki merkez binasında hem de Süleymaniye, Kadıköy Moda ve Avcılar'daki şubelerinde hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

 

III. HİZMETİN KONUSU

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi'nin temel hedefi öğrenme yöntem ve ortamlarını üniversitemizin genel vizyonuna ve uluslararası niteliklere paralel biçimde geliştirmek ve öğrencilerimize en çağdaş teknik, metot ve yaklaşımlarla yabancı dil öğrenme fırsatı sunarak kendi öğrenme stratejilerini geliştirme imkânı sağlamaktır.

Merkezimizde hafta içi ve hafta sonları Yabancı Dil Olarak Türkçe ve diğer yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Ermenice, İspanyolca, vb) eğitim programları yürütülmektedir.

Üniversitemizin işbirliği yaptığı yabancı üniversitelerden gelen öğrenci ve akademisyenlere yönelik Türkçe öğretimi yapılmaktadır. Erasmus programı ile Üniversitemize gelen öğrencilere Erasmus Yoğun Dil Kursu (EILC) verilmektedir.

Ayrıca, yabancı uyruklu öğrencilere yönelik Türk kültürünü tanıtmak amacıyla seminerler düzenlenmektedir.

 

 1. HİZMET / YATIRIM DURUMU


Eğitim Hizmetleri:

Merkezimizce sunulan eğitim hizmetleri aşağıda yer almaktadır:

 1. Merkezimizde, Türkiye'de öğrenci olan ya da olmayan her yaş grubundan yabancılara Türkçe öğretimi yapılmaktadır. Türkçe kurslarımız Genel Amaçlı Kurslar ve Erasmus Yoğun Dil Kursu olarak planlanmaktadır. Genel Amaçlı Kurslar, 5,5 aylık dönemler halinde düzenlenmektedir. EYDK ise, ülkemizdeki farklı üniversitelerde öğrenim görecek olan öğrencileri Erasmus dönemine hazırlamak için düzenlediğimiz 3 + 3 haftalık yoğun bir dil kursudur.

 2. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca organize edilen Türkiye Bursları Programı çerçevesinde ülkemizdeki üniversitelerde eğitim gören yabancılara Türkçe Hazırlık kursları düzenlenmektedir.

 3. Yabancı dil becerilerini geliştirmek isteyen Türklere de İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Ermenice, İspanyolca, Osmanlı Türkçesi, vb. dillerde eğitim programları verilmektedir.

 4. TOEFL ve YDS gibi yabancı dil sınavlarına dönük özel kurslar düzenlenmektedir.

 5. İngilizce kurslarımıza katılan öğrencilerimiz, dil düzeylerini geliştirmeleri ve konuşma pratiği yapmaları için, yurt dışındaki anlaşmalı olduğumuz eğitim kurumları ile işbirliği yapılarak yaz okulu için başta İngiltere olmak üzere çeşitli yabancı ülkelere gönderilmektedir.

 6. Kurslarımız, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı'na göre düzenlenen 6 seviyeden (A1, A2, B1, B2, C1, C1+) oluşmaktadır. Her kurs dönemi sonunda, başarılı olan öğrencilere sertifika verilmektedir.


 

 

Sınav Faaliyetleri:

 1. Türkçe bildiklerini belgelemek isteyen yabancılara sertifika sınavları düzenlenmektedir.

 2. Çeşitli özel şirketlerin (Güneş Sigorta, THY Teknik, HABOM A.Ş., PETKİM A.Ş. vb) personel alım aşamasındaki İngilizce ve Genel Yetenek sınavları organize edilmektedir.

 3. Yurtdışında Türkçe eğitimi veren kurumların öğrencilerine toplu Türkçe Yeterlilik Sınavı yapılarak, öğrencilerin Türkçe bilgi düzeyleri ölçülerek başarı durumuna göre Türkçe Yeterlilik Sertifikası verilmektedir.

 4. Kurumumuz belirli dönemlerde YDS deneme sınavları organize etmektedir.


Kurumsal Ortaklıklar:

 1. British Study Center: İngiltere'deki Dil Okulu'na 16 öğrenci gönderildi. (Temmuz- Ağustos, 2011 ve 2014 arasında)

 2. GOETHE ENSTİTÜSÜ İSTANBUL: Karşılıklı eğitim ve işbirliği projesi için yapılan görüşmeler sonlandırılmış ve merkezimiz Kadıköy şubesinde ortak sınıflar açılmıştır.

 3. THY TEKNİK: THY iştiraki olan HABOM AŞ. Teknik personel alımında yabancı dil sınavlarında Merkezimizi tercih etmiştir. 2011 yılı son çeyreğinde 1000 aday, Merkezimiz tarafından sınava alınmıştır. 2012 ve 2013 yılının ikinci yarısının ortasına kadar HABOM AŞ'nin mevcut teknik personeline mesleki İngilizce eğitimi verilmiştir. Bu sürede Havacılık İngilizcesi isimli bir yayın hazırlanıp ilgili firmaya teslim edilmiştir. Habom A.Ş ile sınav anlaşmamız devam etmektedir.

 4. THY A.O. : Merkezimiz 2014 yılı ilk döneminde THY Eğitim başkanlığı ile bir protokol imzalamış ve THY bünyesinde oluşacak tüm İngilizce soru ihtiyacının merkezimiz tarafından sağlanacağı konusunda anlaşma yapılmıştır.

 5. EATALY adlı kurum ile bir protokol imzalanmış ve kurumda çalışan yabancı personelin Türkçe eğitimleri merkezimiz tarafından verilmiştir.

 6. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi yönetimi ile bir protokol imzalanmış ve firma personelinin mail yazma, sunum yapma, Türkçe İmla Kuralları vb. ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda merkezimiz eğitimler düzenlemiştir.

 7. Pozitif İK isimli İnsan Kaynakları firması ile bir protokol imzalanmış ve kurumun hizmet verdiği firmalara uyguladığı İngilizce sınavlarının soruları merkezimiz tarafından hazırlanmıştır.

 8. Pearson Education'ın bir sınavı olan Versant İngilizce sınavı 2014 yılının ilk yarısında THY ve diğer havayolu firmalarına uygulanmıştır.

 9. T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile 2014 yılı ilk yarısında bir protokol imzalanmış ve 2014 yılının ikinci yarısından geçerli olmak üzere İstanbul'da okuyan Türkiye Burslusu öğrencilerin okudukları bölüm derslerine yardımcı olmak üzere “Akademik Türkçe” eğitimleri için hazırlıklara başlanmıştır.

 10. SCA HYGIENE PRODUCTS AB Türkiye İstanbul İrtibat Bürosu ile Ekim 2014'te bir protokol imzalanmış ve kurumda çalışan yabancı personelin Türkçe eğitimleri merkezimiz tarafından verilmiştir.

 11. SAMSUNG ile yapılan protokol sonucu Aralık 2014'te, kurumda çalışan yabancı personele Türkçe eğitimi verilmeye başlanmıştır.

 12. THY Anonim Ortaklığı ile yapılan anlaşma sonucu, İngilizce Seviye Tespit Sınavlarında kullanılmak üzere, 600 soruluk paket hazırlanmıştır.

 13. Malezya tabanlı QAS Management ile yapılan anlaşma sonucu; Şubat 2014'te ilk grup ve Temmuz 2014'te ikinci grup olmak üzere, Malezyalı öğrenciler İstanbul'a getirtilip Türkçe Eğitimlerine başlanmıştır.


Projeler:

Merkezimiz, Ulusal Ajans (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı) başta olmak üzere, İstanbul Kalkınma Ajansı, TUBITAK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, IBB, Beyoğlu Belediyesi gibi kuruluşlarla ortak projeler hazırlamaktadır. Yürütmekte olduğumuz projelerimiz şunlardır:

 1. Erasmus Yoğun Dil Kursları (EILC): 2006 yılından beri, EILC için Ulusal Ajans'a başvurmaktayız. Ulusal Ajans tarafından EILC'yi uygulama ve sonlandırma konularında her toplantıda diğer üniversitelere örnek gösterilmekteyiz. 2012 EILC'de öğrenciler için hazırladığımız özel kitap diğer üniversitelere de ulaştırılmış ve İstanbul Üniversitesi'nin bu alandaki çalışmaları paylaşılmıştır. 2014 yılı ilk döneminde de merkezimiz Erasmus öğrencilerini ağırlamış ve 3 haftalık yoğun Türkçe eğitimleri gerçekleştirmiştir.

 2. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca organize edilen Türkiye Bursları Programı çerçevesinde ülkemizdeki üniversitelerde eğitim gören yabancılara Türkçe Hazırlık kursları düzenlenmektedir.

 3. Yerel Yönetimlerle İş Birliği Projeleri: Proje kapsamında yerel yönetimlerin halen faaliyetleri arasında bulunan yabancı dil kurslarının standartlaştırılması, kalite artırımı, öğretmen eğitimi ve ortak sertifika başlıklarında çalışmalar yürütülmektedir.

 4. Rektörümüz Prof. Dr. Yunus SÖYLET'in öncülüğünde ilk aşamada Almanya'da yaşayan yurttaşlarımızın sonrasında yurtdışında yaşayan tüm yurttaşlarımızın anaokulu çağına gelmiş çocuklarının yaşadıkları ülkenin dillerini ve anadilleri olan Türkçe'yi erken yaşlarda birlikte öğrenmelerini amaçlayan “Germanist” adlı projeye başlanmıştır. Bu bağlamda çift dilli materyaller üretilecek ve 2015 yılının ikinci yarısında uygulama aşamasına geçilecektir.

 5. Almanya ve Avusturya'da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği konusunda mutabakat sağlanmış ve 2013 yılında gerçekleştirilen “Türkçe Yollarda” isimli projenin devamı niteliğinde olan 2 proje başvurusu T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'na yapılmıştır. Projelerin 2015 yılının ikinci yarısında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Post date: 2015-02-19 19:53:22
Post date GMT: 2015-02-19 17:53:22

Post modified date: 2017-10-02 14:15:27
Post modified date GMT: 2017-10-02 11:15:27

Export date: Wed Dec 12 2:04:16 2018 / +0000 GMT
This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://dilmerkezi.istanbul.edu.tr ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com